...към Заглавна страница

Специални видове меки контактни лещи

При съвременните материали и технологии за производство на контактни лещи, гарантиращи високо качество и възпроизводимост (минимални различия между две изработени от еднакъв материал и диоптър лещи), обикновено не е проблем корекцията на късогледство и далекогледство. Напасването на торични и мултифокални лещи, обаче изисква специални знания и умения.

Освен класическата корекция при високи стойности на астигматизъм с твърди контактни лещи, вече съществуват възможности при тези случаи и за меки контактни лещи – т.н. торични. Основа за тяхния подбор са:

  • актуална рецепта за очила, с които пациента вижда добре и има необходимия двуочен комфорт;
  • определяне въртеливото движение (ротация) на лещата при мигане и досега и с вътрешната страна на клепачите, което е строго индивидуално. За да се корегира астигматизма, лещата трябва след всяко мигателно движение да застава винаги по един и същи начин. В противен случай пациента няма да има добро зрение или ще вижда добавена сянка на предмета, който наблюдава, обезмислящи използването на контактни лещи.
  • Преценката за напасването и подходящия диоптър се извършва от очен лекар (чрез биомикроскопия и изследване на зрителната острота).

    Все повече хора след 40 години предпочитат в определени случаи да не са зависими от очилата за близо, като търсят други начини за задоволяващо нуждите им зрение на различни разстояния. Един такъв вариант са меките мултифокални контактни лещи. С тях те могат без проблеми да шофират, да виждат екрана на монитора и мобилния си телефон. Предписването им предполага мотивация, разбиране на принципа и стриктна хигиена (дисциплина) от страна на пациента. Приложими са при повечето хора, които нямат „мързеливо” око и висок астигматизъм. Диоптърът се определя от възрастта на пациента и най-важното за него зрително разстояние. Освен стандартните изследвания при поставяне на контактни лещи се преценява и баланса между двете очи с необходимата за това апаратура. За разлика от всички други видове меки контактни лещи тук се цели постигане на добро зрение на различните разстояния като се гледа едновременно с двете очи, а не с всяко поотделно.

    Начало

    издание - януари 2011

    Creative Commons License
    Материалът "Специални видове меки контактни лещи" от д-р Росица Лолова може да се използва при условията на Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 2.5 Bulgaria License.
    Оригиналът е публикуван на www.lolov.com.
    За ползване, извън условията на горния лиценз, се обръщайте към Rossitza@lolov.com.

    ...към Заглавна страница